A mediáció menete:
A mediáció egy békés vitarendezés, mely jellege, hangulata és eredménye miatt is különbözik a hagyományos konfliktusrendezési formáktól.
Előfordulhat, hogy a konfliktusok annyira elmérgesednek, hogy azok megoldásához már külső segítséget kell keresni.
Ki ne lett volna már olyan helyzetben, amikor azt érezte hogy hiába mondja, a másik fél nem hallja, nem érti, amit mondanak neki. Ez az állapot csak tovább erősítette, növelte a feszült, felfokozott érzelmi állapotot, mígnem már oda jutottak, hogy ebből a helyzetből valamelyik fél csak vesztesen jöhet ki.
Ha felek között annyira még nem mérgesedett el a helyzet, igénybe vehetik a mediátor segítségét.
A mediáció egy önkéntes folyamat, a felek önszántukból, saját akaratukból vesznek részt benne. Ez mindenképpen pozitív dolog és már ezzel egy lépést tettek is a megoldás irányába.
A mediátor semleges, pártatlan és független, ami azt jelenti, hogy nem fog döntő bírói szerepet betölteni, nem a mediátor mondja ki a végső a megoldást, csupán a felek közötti kommunikációt segíti különböző eszközökkel.
A mediációs folyamat formailag nem kötött szigorú szabályokhoz, azonban az eljárás lépései a hatékonyság és eredményesség érdekében meghatározottak.
A mediációs eljárás lépései (röviden):
- Miután felek közösön kiválasztották a számukra szimpatikus mediátort, felveszik vele a kapcsolatot.
- A mediátor minkét féllel külön-külön találkozik egy előkészítő megbeszélés keretében, melynek időtartam kb. 1-1,5 óra. (ez opcionális, ne minden mediátor él ezzel a lehetőséggel)
- A mediációs eljárás költségeit a felek egyenlő arányban viselik (eltérő megállapodás hiányában).
- A felek megérkeznek a mediáció helyszínére, ami egy semleges helyszín. A mediátor itt várja őket. Az első ülés esetén arra kell készülni, hogy legfeljebb 3 órára szabaddá tegyék magukat a felek. Elsőre lehet, hogy soknak tűnik ez az idő, de a tapasztalat azt mutatja, hogy bizony szükség van erre.
- A mediációs eljárás elején a mediátor ismerteti a szükséges információkat, a folyamatot érintő magatartási szabályokat.
- A mediációs eljárás első szakaszában mindkét félnek lehetősége van arra, hogy elmondja, hogyan élte/éli meg ezt a konfliktus helyzetet. Ezalatt az idő alatt a másik fél nem szólhat közbe. Mindkét fél számára azonos idő áll a rendelkezésre.
- Miután mindkét fél ismertette a saját nézőpontját, a mediátor összegzi a hallottakat és összegyűjti, hogy milyen témákról kell beszélni, mikről kell közösen megállapodniuk.
- A felek a mediátor segítségével egyenként átbeszélik az egyes témákat, a mediátor végig vezeti a kommunikációt, közvetít a felek között.
- A folyamat a megállapodás elkészítésével és aláírásával jön létre.
A tapasztalat szerint a mediáció segítségével létrejött megállapodásokat a szokásos vitarendezési eljárásokkal szemben nagyobb arányban tartják be a korábban vitában álló felek, melynek egyik fő oka, hogy ők maguk döntöttek róla, nem pedig külső személyek pl. bíró.